We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Mikrotik - podłączenie PoE

    Sławomir Szala, 2019-05-14, Drukuj
  • 2.

    Logowanie

    Wszystkie urządzenia firmy Mikrotik z zainstalowanym systemem RouterOS można konfigurować na trzy sposoby: poprzez przeglądarkę www, z wiersza poleceń (telnet, ssh, terminal – jeśli urządzenie jest wyposażone w port szeregowy) bądź za pomocą aplikacji producenta o nazwie Winbox. Winbox umożliwia połączenie się z urządzeniem zarówno po adresie TCP/IP jak i MAC. Najnowsza wersja aplikacji dostępna jest na stronie producenta https://mikrotik.com/download

     


    Pobrany program uruchamiamy. Winbox w zakładce ‘Neighbors’ wyświetla wszystkie działające (i rozgłaszające się) w sieci lokalnej urządzenia z serii Routerboard, pokazuje takie informacje jak: adres MAC, nazwę, model urządzenia, aktualny adres IP i wersję zainstalowanego oprogramowania. Klikamy w urządzenie na liście, wprowadzamy login / hasło i klikamy ‘Connect’. Domyślnie login jest ‘admin’ i bez hasła.

     

    Po zalogowaniu zostanie wyświetlone okno informacyjne opisujące zakres konfiguracji przygotowanej przez producenta. Ustawienia te możemy potwierdzić bądź usunąć po czym wprowadzić własną konfigurację.

     

     


    Uwaga 1:
    Każde urządzenie Mikrotika posiada fabryczną konfigurację, w zależności od modelu jest ona inna. W przypadku routerów często nie ma możliwości połączenia się z urządzeniem na pierwszym porcie (skonfigurowany jako WAN) dlatego też należy podłączyć się do dowolnego innego portu. WAŻNE: jeśli router zasilamy poprzez PoE (najczęściej jest to port pierwszy, ale nie zawsze, oznaczony ‘PoE in’) kabla z zasilaniem nie wolno podłączać do innych portów bo urządzenie ulegnie uszkodzeniu. Musimy wówczas użyć drugiego patchcord-u do bezpośredniego połączenia komputera z routerem.
    Może się również zdarzyć, że dostęp do urządzenia będzie możliwy tylko poprzez połączenie bezprzewodowe, np. w modelu mAP lite: https://www.cyberbajt.pl/produkt/7869/map-lite-rbmapl2nd.html gdzie producent przygotował urządzenie do pracy jako router „podłącz i korzystaj”.

    Uwaga 2:
    Jeśli w zakładce ‘Neighbors’ nie widać żadnych urządzeń należy sprawdzić czy kable są połączone poprawnie, czy urządzenie jest włączone / uruchomione oraz czy mamy poprawnie skonfigurowaną kartę sieciową (patrz pkt. 3. Konfiguracja adresu IP w systemie Windows).

  • dalej wstecz