We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Konfiguracja mostu radiowego na urządzeniach Routerboard w standardzie N (punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt)

    Sławomir Szala, 2017-11-09, Drukuj
  • 3.

    Konfiguracja mostu

    3.1. Konfiguracja mostka pomiędzy interfejsami, adresu IP oraz szyfrowania

    Ważne: tą część konfiguracji wykonujemy na wszystkich urządzeniach, zarówno po stronie nadawczej jak i klienckiej.

    Mostek
    Logujemy się na urządzenie i w głównym oknie przechodzimy do menu 'Bridge' i klikając 'plus' dodajemy interfejs. Tutaj nie ma potrzeby nic zmieniać więc od razu klikamy 'OK' i przechodzimy do drugiej zakładki 'Ports'. Ponownie klikając w 'plus' dodajemy interfejsy, najpierw 'ether1' a potem 'wlan1'. Tutaj również nie zmieniamy żadnych parametrów. W efekcie powinniśmy otrzymać widok jak na poniższym screenie.

     


    Adres IP
    Następnie warto ustawić adres IP z naszej puli adresowej, tak aby łatwo było zarządzać urządzeniem. Domyślny adres IP dla MikrotikOS to 192.168.88.1/24. W tym celu przechodzimy do menu „IP / Addresses” i klikając w 'plus' dodajemy adres IP w zapisie bitowym (0.0.0.0/0).

    Uwaga: adres IP możemy przypisać do pojedynczego interfejsu bądź do bridge-a. Jeśli będzie przypisany do interfejsu 'bridge' to będzie on używany na każdym z interfejsów powiązanych z danym bridge-em.

     

     

    Szyfrowanie
    Przechodzimy do menu „Wireless' a następnie w otwartym oknie do zakładki 'Security profiles'. Klikając w 'plus' dodajemy nowy profil w którym ustawimy parametry szyfrowania transmisji radiowej. Po wypełnieniu wymaganych pól zatwierdzamy zmiany.


    Włączenie interfejsu radiowego
    Po zresetowaniu ustawień domyślnie radio jest wyłączone. Przechodzimy zatem do menu Wireless → zakładka Interface. Widać, ze interfejs WLAN1 jest wyszarzony (nieaktywny). Klikamy na nim prawym przyciskiem myszki i dajemy ‘Enable’


     

    3.2. Konfiguracja interfejsu radiowego - strona nadająca

    3.2.1. Dla połączenia punkt – punkt

    Przechodzimy do menu Wireless --> zakładka 'Interfaces' i klikamy myszką 2 razy w interfejs 'wlan1'. W otwartym oknie klikamy 'Advanced mode' aby wyświetlić wszystkie opcje.
    Konfigurację zaczynamy od zakładki „Wireless”, w której ustawiamy:
    - Mode: bridge
    - Band: 5GHz-A/N
    - Frequency: jeden z dostępnych na rozwijalnej liście
    - SSID: nazwa rozgłaszana (dowolna)
    - Wireless Protocol: 802.11 (zalecany)
    - Security Profile: profile1 (nasz nowo utworzony)
    - Frequency Mode: Regulatory-domain
    - Country: Poland
    Zatwierdzamy klikając 'Apply' i przechodzimy do zakładki 'Data Rates'. Zaznaczamy opcję ‘Configured’ i odznaczamy wszystkie checkbox-y.

    Uwaga: jeśli pozostawimy opcję ‘Data rates’ domyślną wówczas pomijamy konfigurację zakładki ‘HT MCS’.

     

     

    Zatwierdzamy zmiany i przechodzimy do zakładki ‘HT MCS’. Konfigurujemy tak jak poniżej i zatwierdzamy.

     

     


    Ostatnią rzeczą jest skonfigurowanie WDS-a. Przechodzimy do zakładki ‘WDS’ i zmieniamy opcję ‘WDS mode’ na ‘Dynamic’ oraz ‘WDS Default Bridge’ na ‘Bridge 1’ (utworzony na początku konfiguracji).


    Urządzenie jest skonfigurowane i gotowe do pracy. Warto jeszcze sprawdzić czy oba kanały transmisji są aktywne. Wracamy do zakładki ‘HT’ gdzie wszystkie ‘Chains’ powinny być zaznaczone. Jeśli tak nie jest to je zaznaczamy i zatwierdzamy.

     

     

    3.2.2. Dla połączenia punkt – multipunkt

    Konfiguracja wygląda tak samo jak w przypadku połączeń punkt-punkt z jedną drobną ale istotną różnicą: tryb pracy. W tym przypadku należy ustawić go na ‘AP bridge’.

     

     

    3.3. Konfiguracja interfejsu radiowego – strona odbiorcza (kliencka)

    Konfiguracja urządzeń klienckich jest nieco prostsza, ogranicza się do ustawienia podstawowych parametrów tj. profil szyfrowania i region (Country) oraz wyszukania i wskazania nadajnika, z którym ma się połączyć.

    Uwaga: nie ma potrzeby włączania opcji WDS, pomijamy ten etap.

    Przechodzimy zatem do Wireless → Interfacess i edytujemy WLAN1. Po prawej stronie okna klikamy w ‘Scan’ i wyszukujemy urządzenia nadawczego.


    Zaznaczamy myszką właściwy nadajnik i klikamy ‘Connect’. Teraz pozostaje jeszcze tylko ustawienie właściwego trybu pracy na ‘Station WDS’.

     

    Uwaga 1: domyślnym trybem pracy w systemie Mikrotik jest ‘Station brigde’. Generalnie jest on tak samo funkcjonalny jak WDS. Różnica jest tylko taka, że WDS jest standardem uniwersalnym a ‘station bridge’ rozwiązaniem autorskim Mikrotika.

    Uwaga 2: powyższa konfiguracja jest taka sama niezależnie czy łączymy je punkt – punkt czy punkt – wielopunkt.

  • dalej wstecz