We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Konfiguracja Mikrotik CAPsMAN

    Sławomir Szala, 2016-10-05, Drukuj
  • 3.

    Konfiguracja routera

    a) LAN

    Pierwszy krok to konfiguracja sieci LAN. Zaczynamy od utworzenia switcha pomiędzy portami fizycznymi 2-5. W naszym przykładzie głównym portem switcha jest ETHER2. W tym celu przechodzimy do menu ‘Interfaces’ a następnie w ustawieniach poszczególnych portów (ether3, 4 i 5) zmieniamy opcję "Master port" z domyślnej ‘none’ na ‘ether2’ i zatwierdzamy. Tak jak na poniższym screen-ie.


    W drugim kroku tworzymy bridge-a, który połączy nam utworzonego switch-a i sieć radiową w jedną sieć LAN. Przechodzimy zatem do menu "Bridge" w głównym oknie Winbox-a, a następnie w otwartym oknie, w zakładce ‘bridge’, klikając w ‘plus’ dodajemy nowy interfejs. Zmieniamy nazwę na przyjazną (taką, która będzie informowała jakie jest jego przeznaczenie) i zatwierdzamy. W naszym przykładzie jako nazwę wpisano "bridge_CAP_Lan".


    Przechodzimy do drugiej zakładki ‘Ports’ i w ten sam sposób dodajemy interfejsy, które będą tworzyć naszą sieć lokalną. Tutaj dodajemy tylko główny port switch-a czyli ETHER2.

    Interfejsy radiowe będą dynamicznie dodawane w momencie ich przyłączenia.
    Następnie przechodzimy do konfiguracji adresów IP używanych w sieci. W naszym przykładzie zostały wykorzystane 2 klasy adresów. Pierwsza to 192.168.0.0/24 przydzielana dynamicznie klientom, a druga to statyczna klasa administracyjna 192.168.10.0/24. Adresy obu klas przypisujemy do interfejsu "bridge_CAP_Lan". W tym celu przechodzimy do menu "IP → Addresses" i ‘plusem’ dodajemy oba adresy:


    Kolejny krok to konfiguracja serwera DHCP. Przechodzimy zatem do menu "IP→DHCP Server", klikamy w przycisk ‘DHCP Setup’ i wypełniamy kolejne pola. Na koniec zatwierdzamy i mamy już skonfigurowany serwer adresów IP.

     

     


    b) WAN

    Mając gotową sieć lokalną przechodzimy do konfigurowania dostępu do Internetu. W naszym przykładzie dostajemy dynamiczny adres IP od dostawcy, dlatego też wystarczy w menu "IP → DHCP Client" kliknąć w ‘plus’ i wybrać interfejs na którym ma być pobrany adres od operatora (dostawcy Internetu).


    Po zatwierdzeniu router pobierze ustawienia TCP/IP od dostawcy.

     

    Pozostało nam jeszcze skonfigurowanie firewall-a. W tym celu przechodzimy do "IP → Firewall" i w zakładce ‘NAT’ dodajemy regułę natowania adresów.

     

    c) CAPsMAN

    Router jest już skonfigurowany i w pełni działający. Czas zająć się konfiguracją CAPsMAN-a. W głównym oknie Winbox-a przechodzimy do menu "CAPsMAN" i w otwartym oknie klikamy w przycisk ‘Manager’. Zaznaczamy checkbox ‘Enabled’ i zatwierdzamy. To spowoduje aktywację serwer CAPsMAN. Przechodzimy następnie do ustawienia parametrów sieci WiFi.


    Szyfrowanie
    W zakładce "Security Cfg." ,plusem’ dodajemy profil szyfrowania.

    Dane
    W zakładce ‘Datapaths’ ustawiamy do którego bridge-a ma być przyporządkowany punkt dostępowy.


    Częstotliwość
    W zakładce ‘Channels’ definiujemy parametry nadawania, takie jak częstotliwość nadawania czy szerokość kanału.

    Profil
    W zakładce ‘Configurations’ ustawiamy profil zawierający pełną konfigurację punktu dostępowego.

     


    Profil domyślny


    W zakładce ‘Provisioning’ dodajemy domyślną akcję dla dołączanych AP.

    Na tym kończy się konfiguracja routera.

  • dalej wstecz
  • Spis treści: