We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Mikrotik PtP w standardzie AC

    Sławomir Szala, 2016-06-28, Drukuj
  • 2.

    PtP w standardzie AC

    Konfigurację rozpoczynamy od usunięcia domyślnej konfiguracji. Chodzi o to by na urządzenie było „czyste” dzięki czemu będziemy mieć pewność, że w systemie nie będzie niechcianych reguł / wpisów. W tym celu po pierwszym zalogowaniu na urządzenie w wyświetlonym oknie informacyjnym klikamy przycisk „Remove configuration”.

     

    Po ponownym zalogowaniu przechodzimy do właściwej konfiguracji. Nasze urządzenie ma być ‘przezroczyste’ dlatego też najpierw mostkujemy interfejsy radiowy i kablowy. Przechodzimy do menu „Bridge” i w pierwszej zakładce klikając w ‘plus’ dodajemy nowy interfejs. Następnie przechodzimy do zakładki ‘Ports’ i znowu klikając w ‘plus’ dodajemy interfejsy „WLAN1” i „ether1” tak jak na poniższych screen-ach.

     


    Kolejny krok to przypisanie urządzeniu adresu IP (potrzebny jedynie do konfiguracji i zarządzania urządzeniem). Przechodzimy zatem do menu „IP → Addresses” i klikając w ‘plus’ dodajemy adres IP. W naszym przypadku jest to 192.168.88.1/24 (dla urządzenia nadawczego) oraz 192.168.88.2/24 (dla urządzenia klienckiego).




    Uwaga: Ustawienie adresu IP dla całego bridge'a powoduje jego przypisanie dla każdego z interfejsów należących do tego bridge-a.

     

     

     

    Mając przygotowane urządzenie przystępujemy do konfiguracji połączenia radiowego. Przechodzimy zatem do menu „Wireless” a następnie do zakładki „Security profiles”. Klikając w ‘plus’ dodajemy nowy profil szyfrowania. W naszym przykładzie używane będzie szyfrowanie WPA2 tak jak poniżej:

     

     

    Zatwierdzamy i przechodzimy do zakładki „Interfaces” a następnie dwukrotnie klikając w interfejs WLAN1 wchodzimy w jego konfigurację. Zaczynamy od zakładki „Wireless” gdzie ustawiamy podstawowe parametry:
    - tryb pracy (mode) ‘bridge’ po stronie nadawczej oraz ‘station wds’ bądź ‘station bridge’ po stronie klienckiej
    - standard radiowy (band): 5GHz-only-AC
    - częstotliwość (Frequency)
    - nazwa rozgłaszana (SSID)
    - protokół transmisji „Wireless protokol” - możemy pozostawić opcję domyślną ‘any’ bądź zmienić na jeden z dostępnych. W naszym przypadku użyty jest ‘802.11’.
    - szyfrowanie (Security profile) – utworzony wcześniej ‘profile1’
    - lista częstotliwości (Frequency mode): regulatory domain
    - kraj (Country): Poland


    Uwaga 1: Tryb pracy (Mode) na urządzeniu nadawczym ma być ustawiony jako „bridge” a po stronie odbiorczej (klienckiej) jako „station wds”
    Uwaga 2: Producent zaleca by po stronie odbiorczej zamiast trybu ‘station wds’ używać trybu ‘station bridge’. Należy pamiętać, że jest on dostępny tylko na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Mikrotik RouterOS.
    Uwaga 3: Częstotliwość – lista dostępnych kanałów zależy od wybranego regionu. Dlatego należy najpierw ustawić kraj a później częstotliwość.
    Uwaga 4: po stronie klienckiej można najpierw ustawić standard radiowy oraz kraj i zatwierdzić. Następnie kliknąć ‘scan’ i z listy dostępnych nadajników wybrać właściwy. Dzięki temu część ustawień zostanie zmieniona automatycznie.

    W kolejnym kroku przechodzimy do zakładki „Data rates” a następnie „HT MCS” i ustawiamy jak poniżej:


    Uwaga: taka konfiguracja Data Rates / HT MCS nie pozwoli na prace linku w starszym standardzie 802.11a.

  • dalej wstecz
  • Spis treści: