We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Rozwiązania bezprzewodowe w monitoringu IP

    Dominik Jonik, 2016-02-29, Drukuj
  • 1.

    Wstęp

    Jedną z zalet kamer IP jest możliwość stosowania połączeń radiowych do transmisji obrazu. Otwiera to nowe możliwości dla instalatorów CCTV którzy do tej pory stosowali systemy analogowe i to właśnie do nich adresowany jest niniejszy artykuł. Do głównych zalet transmisji bezprzewodowej można zaliczyć łatwość i szybkość wdrożenia, skalowalność systemu, brak ograniczeń jeśli chodzi o rozmieszczenie kamer. Rozwiązania te często stosuje się na różnego rodzaju rozległych powierzchniach typu place budowy, parkingi, magazyny, hale gdzie położenie skrętki jest niemożliwe lub nieopłacalne. Znika również bariera 100m dla połączeń między urządzeniami aktywnymi (switche, routery itp) Dla instalatorów systemów analogowych barierą może być dobór rozwiązań, ich konfiguracja oraz oszacowanie zasięgów urządzeń i ich przepustowości.

    Co prawda w ofercie producentów kamer są modele z wbudowanymi modułami radiowymi należy sobie zdawać sprawę z tego że zasięg połączeń w tej sytuacji jest niewielki a pasmo 2,4GHz (standard 802.11b/g/n) mocno ogranicza wydajność takich instalacji ze względu na zakłócenia i małą ilość kanałów. Wbudowane WiFi w kamerze to również często brak możliwości dołączenia dodatkowej anteny co ogranicza ich stosowanie w bliskiej obecności AP (głównie w budynkach).

    Jako doświadczony dostawca rozwiązań dla sieci LAN i WLAN i producent anten WiFi możemy zaproponować optymalne rozwiązanie dla różnych scenariuszy.

    Przy rozwiązaniach na zewnątrz najczęściej stosuje się topologie punkt-wielopunkt oraz punkt-punkt, lub ich wariacje z wykorzystaniem punktów dostępowych pracujących w darmowym paśmie 5GHz i anten kierunkowych, sektorowych oraz dookólnych. Możliwe jest również stosowanie rozwiązań pracujących paśmie 2,4GHz jednakże mała ilość kanałów oraz niewiele niższe ceny od urządzeń na 5GHz nie uzasadniają takiego rozwiązania. Prawidłowo wykonana instalacja monitoringu WiFi polega na odpowiednim dobraniu urządzeń radiowych w zależności od dystansu i zapotrzebowania na przepustowość.

    Przeanalizujemy kilka scenariuszy w oparciu o rozwiązania radiowe Mikrotik i Ubiquiti które mogą przydać się przy projektowaniu instalacji nadzoru wizyjnego IP.

  • dalej