We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    MIMO 3x3

    Przemysław Konopczyński, 2012-05-02, Drukuj
  • 1.

    Wstęp

    Zatwierdzony w 2009r. standard 802.11n przewiduje transmisję danych w warstwie radiowej z maksymalną, teoretyczną prędkością do 600Mbps. Jedną z ważniejszych cech, wyróżniających standard ”N” od swoich prekursorów jest wykorzystywanie wielu torów nadawczo-odbiorczych. Poza standardowymi konfiguracjami anten SISO: 1x1, MIMO: 2x2, 3x3, możliwe są również inne konfiguracje np. 2x3,1x4. Wykorzystanie wielu kanałów transmisyjnych pozwala - w zależności od konfiguracji - na zwiększenie przepustowości, niezawodności oraz zasięgu działania sieci bezprzewodowej.

    Technologia „Multiple Input, Miltiple Output” wymaga oddzielnych łańcuchów radiowych (tx/rx chains). Realizowane jest to za pomocą oddzielnych anten wraz z niezależnymi przetwornikami analogowo/cyfrowymi, dedykowanymi dla każdego z strumieni połączenia. Większe skomplikowanie technologiczne niestety pociąga za sobą wyższe koszty implementacji niż w rozwiązaniach z antenami pojedynczymi.

    Od 2011r dostępne są urządzenia w pełni wspierające standard 3x3. Na chwilę obecną dostępne są 2 rozwiązania sprzętowe firm Qualcomm Atheros AR9380/90 oraz Realtek RT3883. Karty oparte o chipsety firmy Qualcomm (np. WPEA-127N) poprawnie współpracują z oprogramowaniem Mikrotik w wersji 5.x. Urządzenia oparte o chipsety Realteka (np. Edimax BR-6675ND) posiadają własne oprogramowanie i dedykowane są do zastosowań domowo/biurowych.

    Zwrócić trzeba również uwagę na marketingowe określenia niektórych producentów, sugerujące wsparcie dla technologii 3x3. Pojawiły się na rynku karty mPCI z trzema złączami antenowymi. Najczęściej są to karty oparte o chipsety AR9160 (np. Ubiquiti SR71-A). Niestety w przypadku takich urządzeń multipleksacja - czyli zwiększenie pojemności kanału poprzez wysyłanie w tym samym czasie za pomocą wielu anten różnych strumieni danych – możliwa jest tylko w dwóch torach radiowych. Trzeci tor radiowy wykorzystywany jest „jedynie” do poprawy jakości i poziomu sygnału (SNR). W praktyce oznacza to, że link zbudowany w oparciu o takie karty będzie obsługiwał technologie MIMO 2x2 (max 300Mbps).

  • dalej