We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Baza wiedzy, raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Nowe możliwości sieci bezprzewodowych - Standard 802.11n

    Stanisław Sirko, 2010-07-28, Drukuj
  • 3.

    Transmit Beamforming

      Posiadanie większej liczby anten poza tymi przeznaczonymi dla strumieni przestrzennych może przyczynić się do poprawy SNR w linku MIMO. Jeśli stosowana jest więcej niż jedna antena nadawcza, Transmit Beamforming jest metodą koordynująca sygnały wysłane z każdej anteny co w efekcie znacznie poprawia sygnał odbierany przez klienta. Technika ta została początkowo opracowana dla sytuacji, w których odbiornik wyposażony był tylko w jedna antenę i gdy istniało kilka przeszkód lub powierzchni odbijających fale radiowe. Sytuacja zmieniła sie w momencie gdy okazało się, że  połączenie Transmit Beamforming z MIMO jest mało kłopotliwe i daje olbrzymie korzyści w środowiskach z duża ilością ścieżek sygnału. W zależności od szybkości transmisji 2x1 Transmit Beamforming jest w stanie podnieść  wartość SNR o 3 do 6 dB.


     

    Aby zrozumieć technikę Transmit Beamforming należy uwzględnić fakt, że sygnał radiowy  posiada kształt fali której długość odpowiada częstotliwości sygnału. Gdy dwa sygnały radiowe są wysłane z różnych anten – są sumowane na antenie odbiornika. Najczęściej ze względu na różne długości drogi które każdy z sygnałów przebył, po stronie anteny odbiorczej faza sygnałów będzie różna. To przesuniecie fazowe sygnałów będzie miało wpływ na łączną silę odebranego sygnału. Poniżej przykład interferencji destruktywnej – ze względu na niekorzystne przesuniecie fazowe i różną amplitudę dwóch sygnałów docierających do anteny odbiornika, wypadkowa sygnału odebrana przez odbiornik  będzie bardzo niska.
    Dzięki precyzyjnej regulacji fazy poszczególnych sygnałów wysyłanych przez nadajnik możliwe jest zmaksymalizowanie łącznego sygnału odbieranego przez odbiornik a więc zwiększenie SNR. W ten właśnie sposób  Transmit Beamforming reguluje każdy z transmitowanych sygnałów, skupiając transmisję kilku anten na pojedynczym odbiorniku.



    Transmit Beamforming najlepiej sprawdza się w zwiększaniu szybkości transmisji danych dla pojedynczego odbiornika WiFi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nie jest możliwa optymalizacja faz nadawanych sygnałów w przypadku transmisji broadcast oraz multicast. Z tego względu Transmit Beamforming nie zwiększa obszaru pokrycia punktu dostępowego, gdyż w dużej mierze jest on uzależniony od możliwości odbioru przez klientów  sygnałów broadcast pochodzących z punktu dostępowego.

  • dalej wstecz