We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Wyniki wyszukiwania:

Tematy pomocy

 • wróć do listy testów i raportów

  Netykieta

  Drukuj
 • Niniejsza netykieta przedstawia podstawowe informacje tzw. "zasady dobrego wychowania", obowiązujące przy korzystaniu z grup news i list dyskusyjnych.

  Tematyka grup.
  1. Staraj się pisać na temat.
  2. Większość osób, biorących udział w dyskusjach w obrębie danej grupy, oczekuje listów związanych właśnie z jej tematyką. Przed wejściem do grupy dyskusyjnej spójrz na 1-liniowy opis, jaki posiada każda grupa.
  3. Staraj się także zaznaczyć w tytule listu (subject) czego on konkretnie dotyczy. Nie "podczepiaj" się ze swoim pytaniem pod istniejący wątek, jeśli różni się on tematycznie od tego o czym chcesz napisać - w takiej sytuacji utwórz nowy wątek.
  4. Odpowiadając na list, zwracaj uwagę do jakich grup wysyłasz odpowiedź. Często zdarza się, że dyskusja zbacza z tematu, a pole News-group wskazuje na grupę, do której taki artykuł w ogóle nie powinien zostać wysłany. Jeśli Twój list mieści się w zakresie tematycznym danego wątku, nie twórz nowego i nie przenoś w ten sposób dyskusji w kilka różnych miejsc.
  5. Jeśli wysyłasz zapytanie na kilka grup (co samo w sobie najczęściej nie jest naganne, aczkolwiek nie polecane), dopilnuj, aby list miał ustawione pole Followup-To tylko na jedną z nich. Unikniesz w ten sposób kilku osobnych dyskusji na ten sam temat.
  6. Staraj się precyzyjnie przedstawić trapiący Cię problem. Pytanie w rodzaju: "Jestem tu nowy, powiedzcie mi proszę jak działa tar/pine/ tin/../mail" lub "mój modem/drukarka/../komputer nie chce działać, pomóżcie!", może silnie zdenerwować pozostałych uczestników listy.
  7. Przed zadaniem jakiegokolwiek pytania odszukaj list będący zbiorem najczęściej zadawanych pytań (rzecz jasna wraz z odpowiedziami). Większość grup posiada taki zbiór pytań-odpowiedzi i zawsze możesz go znaleźć na danej grupie bądź na pl.answers. Jeśli niczego takiego nie znajdziesz, sprawdź, czy ktoś w ostatnim czasie nie zadał podobnego pytania. Dobrze jest poczytać daną grupę przez co najmniej tydzień, zanim weźmie się czynny udział w jej życiu. Wyjątkowo nieuprzejme jest wysyłanie listów w stylu: "chcę tego i tego ale nie czytam tej grupy więc proszę o przesłanie mi odpowiedzi prywatnie".

  Pisanie listów.
  1. Pamiętaj, że pojedyncza linia listu nie powinna przekraczać 80-ciu znaków. W praktyce, ze względu na to, że list Twój może być przez kogoś cytowany (a więc do każdej z linii zostaną dostawione dodatkowe znaki), długość linii powinna być mniejsza niż 71 znaków.
  2. Odpisując na list, nie cytuj go w całości, a zostaw tylko to, co niezbędne, a do czego odnosi się Twój komentarz. Szczególnie naganne jest cytowanie czyjegoś podpisu (sygnaturki) oraz zacytowanie listu jedynie, aby dodać pod nim komentarz w stylu: "zgadzam się!", też tak myślę!", czy w skrajnie nagannym przypadku reklamę. Z drugiej strony nie popadaj w inną skrajność i nie unikaj cytowania jako takiego w ogóle. Często jest ono niezbędne do zrozumienia, o co właściwie w Twoim komentarzu chodzi. Dobrym zwyczajem jest tu także przeplatanie cytowanych fragmentów z własnymi na nie odpowiedziami, co zwykle sprzyja ogólnej przejrzystości wypowiedzi. Należy także, umieścić na początku cytatu informację o jego autorze. Sam cytat powinien zawsze poprzedzać Twój komentarz.

  Konfiguracja czytników news.
  1. Zasada ogólna: Praktycznie każdy czytnik wymaga konfiguracji.
  2. Skonfiguruj swój czytnik w ten sposób, aby w momencie tworzenia odpowiedzi wstawiał jako znak wiodący w polu subject Re:, nie zaś Odp. czy cokolwiek innego.
  3. Nigdy nie posyłaj listów w HTMLu!
  4. Jedyny dopuszczalny w Internecie standard kodowania polskich znaków to UTF-8.

  Podpis.
  1. Twój podpis (signature) nie powinien przekraczać czterech linii.
  2. Niektóre programy używane do wysyłania listów, doklejają na ich końcu różnego rodzaju binarne "śmiecie". Skonfiguruj wszystko tak, aby tego nie robiły. Niewiele osób, poza Tobą będzie coś takiego w stanie przeczytać.
  3. Listy powinny być zawsze podpisywane prawdziwym imieniem i nazwiskiem ich autora. Przesyłki anonimowe często traktowane są po prostu jako mało poważne, mogą być także w pewnych okolicznościach automatycznie odrzucane.
  4. Zadbaj również, aby nagłówki Twoich listów były odpowiednio sygnowane, czyli zawierały Twój adres e-mail oraz dane personalne: imię, nazwisko, organizację. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zwróć się o pomoc do swojego lokalnego administratora.

  Ogłoszenia.
  1. Niedopuszczalne jest posługiwanie się listami/grupami dyskusyjnymi w celach komercyjnych z wyjątkiem list/grup o takim właśnie przeznaczeniu [pl.ogloszenia.*, pl.praca.*, hierarchia *.biz*].
  2. Także do wysyłania ogłoszeń niekomercyjnych, zaleca się używanie grup pl.ogłoszenia.* a tylko w wyjątkowych okolicznościach można je posłać na grupę o tematyce zgodnej z tematyką anonsu.

  Przesyłanie plików (w tym binarnych).
  1. Zabrania się wysyłania plików binarnych na grupę dyskusyjną.

  Uwagi ogólne.
  1. Bądź cierpliwy - często musi upłynąć trochę czasu zanim list zostanie odczytany przez osoby, mogące na niego rzetelnie odpowiedzieć, nie wysyłaj więc od razu pięciu kopii.
  2. Swoim prywatnym animozjom dawaj wyraz wyłącznie w listach prywatnych. Nie ma nic bardziej denerwującego i żenującego niż oglądanie grona publicznie wyzywających się osób.
  3. Mimo, że nie istnieje żadna centralna zwierzchność, pilnująca przestrzegania zasad netykiety, za ich łamanie grożą różnorakie konsekwencje: poczynając od reprymendy przesłanej listem prywatnym, poprzez publiczne upomnienie, kasowanie listów, a nawet skreślenie z listy subskrybentów lub powiadomienie Twojego administratora.

  Odnośniki:
  1. Teksty dokumentów opisujących szczegółowo zasady netykiety:
   • SIEC, WSKAZÓWKI DLA UŻYTKOWNIKOW I ZASADY ETYKIETY.
    Autor: Arlene H. Rinaldi (wrzesień 1992), Tłumaczenie: Krzysztof Snopek (grudzień 1993)
   • ETYKIETA USENETU.
    Autor: Jarosław Rafa.
  2. Lista dostępnych, polskich grup news wraz z ich opisem.
   http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.3.html

  Opracowano na podstawie:
  Czy informacje w tym temacie są wystarczające?

  Twoja odpowiedź (anonimowa) pomoże nam ulepszyć system pomocy

  Zobacz inne tematy w sekcji "Grupa Dyskusyjna":

Hold on there sparky! Using IE? Really? Come on now. You really need to move on and get a better browser.